У багатьох користувачів нашого сайта часто виникають питання на зразок: як, не порушуючи закону, вирішити проблему авансів? Чи буде вважатись порушенням виплата заробітної плати один раз на місяць? Чи можна уникнути санкцій, уклавши з працівниками договір про виплату зарплати один раз на місяць? Особливо актуальними ці питання сьогодні з огляду на суттєве посилення контролю за ОСББ з боку відповідних структур.
Спробуємо знайти відповіді.
Насамперед, варто звернути увагу, що на сьогодні питання порядку виплати заробітної плати врегульовано двома основними нормативно-правовими актами:
- Кодексом законів про працю України (стаття 115)
- Законом України «Про оплату праці» (стаття 24).
В обох цих документах зазначено: заробітна плата виплачується працівникам:
- регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором;
- не рідше двох разів на місяць;
- через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів.
Більш досвідчені працедавці одразу шукають можливості і закон дотримати, і надто не переплатити, встановлюючи розмір авансу якнайменш можливим, наприклад, 1 грн. А особливо прискіпливий читач ще й зауважить, що в згаданих вище законодавчих актах немає ні слова про «аванс»!
Звідки ж узявся термін «аванс» і нормування суми виплат? З Постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок виплати заробітної плати робітникам за першу половину місяця» від 23.05.1957р. № 566. У ній зазначено, що «розмір авансу в рахунок заробітної плати робітників за першу половину місяця визначається угодою адміністрації підприємства (організації) з профспілковою організацією при укладенні колективного договору, проте мінімальний розмір вказаного авансу повинен бути не нижчим за тарифну ставку робітника за відпрацьований час».
Не дивлячись на досить поважний «вік» цієї Постанови, вона наразі вважається чинною на території України, про що зазначає і Міністерство праці та соціальної політики України у своєму листі від 29.05.2008 N 347/13/84-08. Фактично, між авансом і зарплатою можна ставити знак рівності: аванс є заробітною платою і сума виплати має бути встановлена відповідно!
Під яким кутом ми б не намагалися розглядати питання авансів, виплата заробітної плати двічі на місяць є обов'язком роботодавця, і жодні заяви працівників тощо не можуть виправдати порушення. Власникам і керівництву організацій всіх форм власності слід пам'ятати, що закон в цих питаннях однозначно на стороні працівників, оскільки передбачає, що умови праці, які погіршують становище працівника порівняно із законодавством, є недійсними «автоматично», тобто з моменту їх впровадження.
Потрібно враховувати і ризик настання відповідальності відповідно до ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою передбачено накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на сьогодні це від 510 до 1700 гривень відповідно).